Sklípkani

Fúdorovi - Plzeň

Archiv pro den: 27. 12. 2016

Lasiodora striatipes

Lasiodora striatipes (Ausserer, 1871) – sklípkan žíhanonohý

Podčeleď: Theraphosinae

Výskyt: Jížní amerika – Brazílie

 Místem přirozeného výskytu je Brazílie, konkrétně region Estado da Bahia. Bahia je jeden z 26 brazilských států, nacházející se v severovýchodní části země na břehu Atlantického oceánu. Jedná se o čtvrtý nejlidnatější brazilský stát a pátý největší svou rozlohou. Klima je zde tropické s průměrnou teplotou cca 25°C a srážkový úhrn je asi 2100 mm.

Terárium musíme zvolit pro velké zemní sklípkany, minimálně 40x30x25 (dxšxv) s patřičnou výškou substrátu a mělkou napáječkou. Ostatní výbava je zcela v naší režii, protože tito sklípkani nejsou nijak nároční. Naše samice si vytvořila mělkou noru pod kůrou, ale většinu času tráví na vyvýšeném místě. Optimální teplota je asi 24°C s nočním poklesem na 20°C, při vlhkosti do 85%. Jedná se o „žravé“ jedince, kteří jsou neustále při chuti a při po myšlení, jakých rozměrů dorůstají, je to celkem jasné. Dospělá samice měří až 10 cm v těle, samci bývají o trochu menší s delšími nohami. V dospělosti na nich mají tibiální háky. Samičky se dožívají až 20 let. Jejich jed není příliš toxický, avšak při pohledu na jejich chelicery, si každý uvědomí s kým má tu čest!

Tliltocatl kahlenbergi ex. Brachypelma kahlenbergi

Tliltocatl kahlenbergi (Rudolf, 2008)

Podčeleď: Theraphosinae

Výskyt: Mexiko

Je to relativně nově objevený druh z Veracruz v Mexiku. Kde obývá vlhčí biotopy, než ostatní brachypelmy. V jeho zbarvení převládá sytá černá barva a velice připomíná B. vagans. Nemá tak silné a výrazné červené chloupky. Může se zaměnit i s jinými zástupci rodu  ( sabulosum, epicureanum nebo angustum). Avšak kahlenbergri je menšího vzrůstu. Nejlepším rozlišením je tak spermatheca.

Terárium použijeme pro zemní sklípkany o velikosti zhruba 25x20x20 cm, substrát o výšce asi 6-7 cm, nějaký úkryt a mělkou napáječku. Rádi si svoje obydlí celé přehrabávají a upravují průběžně. Teplotu udržujeme minimálně 25°C s nočním poklesem až na 22°C a okolní vlhkost do 75%. Dorůstají do 6 cm v těle a rozpětí nohou má 14 cm. Dospělosti dosahují už po 11. svleku, ale růst je celkem pomalý, tak že doba dospívání je delší než u jejich příbuzných, asi 4-5 roky. Samice se dožívají 15 let. Dospělé samce poznáme podle tibiálních háků.

Tliltocatl verdezi ex.Brachypelma verdezi

Tliltocatl verdezi (Schmidt, 2003)

Podčeleď: Theraphosinae

Výskyt: Mexiko

Nově objevený a popsaný druh obývá stejně jako ostatní druhy brachypelem vlhké lesy, kde si v mělkých norách budují své úkryty. Najdeme je nejen v Mexiku, ale i v Kostarice, Panamě a Brazílii…nepatří mezi agresivní druhy, ale brání se vyčesáváním žahavých chloupků. Je celá černá nebo tmavě hnědá s červenými chlupy na abdomenu. Karapax je s bronzovým nádechem, a přičemž hlavním znakem je tmavý výřez, podobný jako má brachypelma emilia.

Terárium o velikosti 20x25x20 (š,d,v) s asi 7 cm vysokou vrstvou substrátu, nějaký úkryt a mělká napáječka by neměla chybět. Teplota postačí běžná pokojová s nočním poklesem až na 20°C. Vlhkost udržujeme na 70%. Samice dorůstají do 7 cm v těle a dožívají se více než 15 let. Samci jsou o trochu menší než samice a v dospělosti mají tibiální háky. Od posledního svleku se dožívají maximálně 12 měsíců.

© 2024 Sklípkani

Theme by Anders NorenUp ↑