Aphonopelma anax
Aphonopelma caniceps
Aphonopelma seemanni
Aphonopelma anax

Aphonopelma anax (Chamberlin, 1940) – sklípkan texaský

Podčeleď: Theraphosinae

Výskyt: USA – Texas

Přirozené prostředí tohoto sklípkana, jak už sám název napovídá, je Texas. Konkrétně pastviny a polopouště, kde si vyhrabává hluboké nory. Jeho velikost v těle je 5-6 cm a v rozpětí nohou dosahuje až 16 cm. Karapax má hnědý, břicho černé, často pokryté tmavě červenými chlupy. Nejsou příliš agresivní, i když umí rychle zaútočit a protivníka zasypat sprškou obranných chloupků, většinou jsou však mírní a klidní.

Terárium připravíme pro zemní sklípkany o velikosti 30x20x20 cm, s výškou substrátu 7cm. Jako úkryt můžeme použít kůru, mech, kokosový ořech a podobně. Mělká napáječka je samozřejmost. Optimální vlhkost je 25-28°C s nočním poklesem, který je poměrně důležitý, na 20-22°C. Vlhkost maximálně 70%. Dospívají nejdříve třetím rokem, samice o rok později a dožívají se i 20 let. Dospělé samce poznáme podle tibiálních háků a na rozdíl od samic, které si udržují zbarvení stále stejné, jsou celí černí.

Aphonopelma caniceps

Aphonopelma caniceps (Simon, 1891) – sklípkan šedohlavý

Podčeleď: Theraphosinae

Výskyt: Mexiko

KIF_2269

10.svlek

Domovem tohoto menšího zástupce rodu, jsou pouště a polopouště středního Mexika. Patří mezi zemní sklípkany se sklony vyhrabávat si nory až 30 cm hluboké. V místech svého výskytu je to důležitá podmínka pro přežití. Střídání vysokých denních teplot s nočním poklesem typických pro dané lokality. Jeho vzhled nám může připomínat jeho příbuzné Brachypelmy a nebo Gramostolly, ty se však během vývoje oddělily a dnes můžeme s jistotou tvrdit, že jde o platný druh. Svojí velikostí patří mezi středně veliké druhy. Velikost samic je 5-6 cm, přičemž samci jsou asi o jeden cm menší. Rozpětí nohou je 13-15 cm. Jsou to celkem klidní jedinci, kteří nedisponují silným jeden a brání se útěkem, maximálně použijí k obraně svoje chloupky.

Terárium pro zemní sklípkany 25x20x20 cm (d,š,v) zařídíme jednoduše, napáječku, nějaký úkryt… Substrát zvolíme podle našeho uvážení. Pokud budeme chtít, aby si pavouk vytvářel nory, dáme vysokou vrstvu. V opačném případě se nám osvědčil „bochánek“ mechu, jako dekorace a úkryt zároveň. Sklípkan si pod ním vytvořil krátkou noru. Díky ní si snadno reguluje svoje nároky na teplo a vlhko. Ty udržujeme asi na 23-25 °C s nočním poklesem až na 19°C a vlhkost postačuje okolo 50%. Dospělosti samci dosahují už po třech letech a poznáme je podle tibiálních háků, samice dospívají minimálně po čtyřech letech a dožívají se přibližně 20 roků.

Aphonopelma seemanni

Aphonopelma seemanni (F.O.Pickard-Cambridge, 1897) – sklípkan hrabavý

Podčeleď: Theraphosinae

Výskyt: Kostarika, Honduras a Nikaragua.

Tento často chovaný druh obývá v přírodě otevřené křovinaté porosty, kde si hloubí hluboké nory, potřebné pro život ve zdejších podmínkách. Poskytují mu možnost, zvolit si teplotu a vlhkost jakou potřebuje a jaká mu v daném počasí nejvíce vyhovuje. Počasí je zde velice variabilní, sucho a vysoké teploty může vystřídat deštivé a chladné počasí. Pravděpodobně vzhledem ke svojí přizpůsobivosti je to jeden z nejrozšířenějších sklípkanů ve svém přirozeném prostředí. Některé zdroje uvádí až tři exempláře na dva metry čtvereční.

Terárium zvolíme pro zemní sklípkany, asi 30x20x20 cm (d,š,v), s vysokou vrstvou substrátu minimálně 10 cm. Téměř jistě si vybuduje noru a celý prostor bude neustále překopávat. Kromě nezbytné napáječky a nějaké kůry nebo kousku mechu jako úkryt pro začátek, je jakákoliv úprava zbytečná. Pavouk je celkem agresivní a impulzivní, brání se vyčesáváním obranných chloupků. Jeho velikost v těle je až 8 cm. Doba dospívání je 2-4 roky. Samice se dožívají podle některých údajů až 25 let! Dospělí samci mají tibiální háky.

Aphonopelma Augacephalus Avicularia Brachypelma Caribena Ceratogyrus Chilobrachys

Aphonopelma Augacephalus Avicularia Brachypelma Caribena Ceratogyrus Chilobrachys
Chaetopelma
Chromatopelma
Cyclosternum Cyriocosmus Cyriopagopus Davus Acanthoscurria Euathlus Eupalaestrus  Grammostola Haplocosmia Heteroscodra Heterothele Hysterocrates Kochiana Lampropelma Lasiodora Lasiodorides Megaphobema Monocentropus Neoholothele Nhandu Omothymus Ornithoctonus Orphnaecus Pamphobeteus Pelinobius Phormictopus Poecilotheria Psalmopoeus Pterinochilus Pterinopelma Sericopelma Stromatopelma Tapinauchenius
Tliltocatl
Vitalius