Hysterocrates herkules (Pocock, 1900) – sklípkan herkules
Podčeleď: Eumenophorinae
Výskyt: Afrika – Benin, Ghana, Kamerun, Niger, Nigérie.
Ve svém přirozeném prostředí si hloubí hluboké nory. K tomu to účelu má velmi dobře přizpůsobené tělo a hlavně zadní nohy, které jsou velmi silné. V těle je až 8 cm veliký a rozpětí nohou má více než 16 cm. Jedná se o velmi agresívního sklípkana patřící mezi toxicky významné jedince. Terárium postačí pro zemní sklípkany s vysokou vrstvou substrátu, ve kterém si vytvoří nory v nichž tráví většinu času. Na povrch vylézá jen večer anebo při lovu. Teplotu udržujeme asi 26°C a vlhkost 70-75%. Pavouk je poměrně žravý. Samci dospívají po dvou letech a samice někdy už po 9. svleku, což bývá třetím rokem života a dožívají se více než deseti let.
„První a čtvrtý pár nohou je u samců přibližně stejně dlouhý, u samic je první pár kratší než čtvrtý. Čtvrtý pár nohou je u obou pohlaví širší než ostatní končetiny. U samce je to ale méně výrazné než u samice“ [Kovařík, 2006].
Záložka se upravuje.
Aphonopelma Augacephalus Avicularia Brachypelma Caribena Ceratogyrus Chilobrachys Chaetopelma Chromatopelma Cyclosternum Cyriocosmus Cyriopagopus Davus Acanthoscurria Euathlus Eupalaestrus Grammostola Haplocosmia Heteroscodra Heterothele Hysterocrates Kochiana Lampropelma Lasiodora Lasiodorides Megaphobema Monocentropus Neoholothele Nhandu Omothymus Ornithoctonus Orphnaecus Pamphobeteus Pelinobius Phormictopus Poecilotheria Psalmopoeus Pterinochilus Pterinopelma Sericopelma Stromatopelma Tapinauchenius Tliltocatl Vitalius