Poecilotheria fasciata (Latreille, 1804) – sklípkan nádherný 

Podčeleď: Poecilotheriinae

Výskyt: Asie – jih Indie a Srí Lanka.

Tento stromový druh žije v hustých tropických pralesech, kde jsou poměrně velké teplotní výkyvy. Přes den až 36°C a v noci téměř o dvacet stupňů méně. Hnízda, ve tvaru asymetrické nálevkovité pavučiny, si vytvářejí v dutinách vysokých stromů anebo ve štěrbinách kmenů, pod listy a podobně. Pokud není v jejich blízkosti dostatek míst k vytvoření hnízd, mohou žít ve větších skupinách. Nevyčesávají obranné chloupky, za to jejich jed patří mezi nejsilnější mezi sklípkany. Jsou poměrně rychlí a útoční.

Terárium připravíme pro stromové sklípkany, kde více než na velikosti plochy, záleží na výšce. Minimální rozměry jsou 20x20x30 cm (d,š,v), výška lignocelu, nebo jiného vhodného substrátu, postačí asi 5 cm. Všechny poecilotherie si budují ve větvích hnízdo a proto je potřeba doplnit nějaké větve nebo kořeny. Vhodné je přidat i nějaký kus kůry. Teplota postačí okolo 26°C s nočním poklesem až na 20°C. Důležitá je vlhkost vzduchu, mezi 65-75%. Dospívají zhruba dva roky a sanice se dožívají 10 -12 let. Velikost těla je 6-8 cm a v rozpětí nohou do 20 cm, samci nemají tibiální háky a jsou o něco menší.

Poecilotheria miranda (Pocock, 1900) – sklípkan podivuhodný

Podčeleď: Poecilotheriinae

Výskyt: Asie – Severozápadní Indie.

Tento stromový druh je v chovech vzácný a jako všechny poecilotherie, žije v hustých tropických pralesech, kde jsou poměrně velké teplotní výkyvy. Přes den až 36°C a v noci téměř o dvacet stupňů méně. Hnízda, ve tvaru asymetrické nálevkovité pavučiny, si vytvářejí v dutinách vysokých stromů anebo ve štěrbinách kmenů, pod listy a podobně. Pokud není v jejich blízkosti dostatek míst k vytvoření hnízd, mohou žít ve větších skupinách. Nevyčesávají obranné chloupky, za to jejich jed patří mezi nejsilnější mezi sklípkany. Jsou poměrně rychlí a útoční.

Terárium připravíme pro stromové sklípkany, kde více než na velikosti plochy, záleží na výšce. Minimální rozměry jsou 20x20x30 cm (d,š,v), výška lignocelu, nebo jiného vhodného substrátu, postačí asi 5 cm. Všechny poecilotherie si budují ve větvích hnízdo a proto je potřeba doplnit nějaké větve nebo kořeny. Vhodné je přidat i nějaký kus kůry. Teplota postačí okolo 25°C s nočním poklesem až na 20°C. Důležitá je vlhkost vzduchu, mezi 70-80%. Dospívají zhruba dva roky a sanice se dožívají až 12 let. Velikost těla je 6-7 cm a v rozpětí nohou 16-18 cm, samci nemají tibiální háky a jsou o něco menší.

Poecilotheria formosa (Pocock, 1899)

Podčeleď: Poecilotheriinae

Výskyt: Kadiampatti, Mullapuram – Jižní Indie

Tento endemický druh, jehož lokalitou jsou pouze tři oblasti jižní Indie, nadmořské výšky menší než 1000 metrů, je navíc ohrožen lidskými zásahy ve formě pronásledování, sběrem pro pet obchody a jinými vývojovými činnostmi, jako je odlesňování, sběr dřeva a podobně. Za posledních sto let nejsou žádné kvalitní informace z přírody o tom to druhu, vyjma informací o obchodu.

Terárium připravíme pro stromové sklípkany, kde více než na velikosti plochy, záleží na výšce. Minimální rozměry jsou 20x20x30 cm (d,š,v), výška lignocelu, nebo jiného vhodného substrátu, postačí asi 5 cm. Všechny poecilotherie si budují ve větvích hnízdo a proto je potřeba doplnit nějaké větve nebo kořeny. Vhodné je přidat i nějaký kus kůry. Teplota postačí okolo 27°C s nočním poklesem až na 22°C. Důležitá je vlhkost vzduchu, mezi 70-80%. Dospívají zhruba dva roky, samice se dožívají 12-15 let. Velikost těla je 7-8 cm a v rozpětí nohou do 18-20 cm, samci nemají tibiální háky a jsou o něco menší, ale mají delší nohy.