Vitalius paranaensis ( Bertani, 2001) – sklípkan paranský
Podčeleď: Theraphosinae
Výskyt: Brazílie, Argentina
Tento krásně zbarvený sklípkan pochází ze státu Paraná, který je součástí Brazilské federativní republiky. Celá jižní část Brazílie spadá do tropického pásma s relativně nižšími průměrnými ročními teplotami, cca 22 – 24°C a oproti severovýchodu, kde se teplota drží až o 6°C vyšší, je celkově chladnější s ročním úhrnem srážek asi 2000 mm. Již tyto základní informace nám dávají možnost pochopit a poznat život těchto jedinců v přírodě.
Terárium zvolíme pro zemní druhy o základu alespoň 20×25 a výšce 20 cm. Výšku substrátu a celkovou „výbavu“ terárka můžeme určit podle svého uvážení. Podobně jako v přírodě občas šplhají po stromech, nebo si hrabou nory…Nesmíme však zapomenout na mělkou napáječku. Průměrnou vlhkost udržujeme nad 70% a teplotou do 24°C. Rostou poměrně rychle a samice dospívají obvykle čtvrtým rokem života, přičemž jejich velikost je asi 6 – 7 cm v těle. Samci mají oproti samicím nepatrně tmavější karapax a jsou štíhlejší a nohatější. Dospělého samce poznáme bezpečně podle tibiálních háků. Nepatří mezi toxicky významné druhy, ale disponují obrannými chloupky.
Aphonopelma Augacephalus Avicularia Brachypelma Caribena Ceratogyrus Chilobrachys Chromatopelma Cyclosternum Cyriocosmus Cyriopagopus Davus Acanthoscurria Euathlus Eupalaestrus Grammostola Haplocosmia Heteroscodra Heterothele Hysterocrates Kochiana Lampropelma Lasiodora Lasiodorides Megaphobema Monocentropus Neoholothele Nhandu Omothymus Ornithoctonus Orphnaecus Pamphobeteus Pelinobius Phormictopus Poecilotheria Psalmopoeus Pterinochilus Pterinopelma Sericopelma Stromatopelma Tapinauchenius Vitalius