Augacephalus ezendami (ex. Ceratogyrus ezendami ) (Gallon, 2001) – sklípkan Ezendamův)
Podčeleď: Harpactiriinae
Výskyt: Mosambik
Přírodním biotopem těchto sklípkanů je suchá savana. Budují si hnízda mezi kameny a vegetací, nezřídka používá opuštěné nory, které si lehce upraví. Zbarvení je přibližně stejné jako u všech zástupců tohoto rodu; obsahuje odstíny béžové, hnědé, šedé a zlaté. Patří mezi sklípkany, kteří mají tzv. stridulační orgány, které používají při námluvách anebo zastrašování nepřítele. Obvykle je to první co uslyšíte, když se mu něco nelíbí, po té následuje obranné postavení a útěk nebo útok. Nevyčesává obranné chloupky, ale patří mezi toxicky významné jedince.
Terárium zvolíme podobné jako pro pavouky rodu Ceratogyrus. Podstava 20×25 cm a výška 20-25cm. Pokud zvolíme vyšší výšku substrátu, sklípkan si vytvoří spleť chodeb a může se stát, že ho celé týdny neuvidíme. Vlhkost postačí do 60% a teplota asi 25-28°C s nočním poklesem o 5 °C. Krmení je stejné jako u většiny sklípkanů. Samice dospívají zhruba do dvou let a dožívají se 15 let dorůstají až 6 cm. Samci dospívají trochu dříve, jsou celkově menší a po posledním svleku, žijí asi 12 měsíců. Poznáme je snadno podle tibiálních háků.
Zde je připravena záložka pro dalšího sklípkana.
Aphonopelma Augacephalus Avicularia Brachypelma Caribena Ceratogyrus Chilobrachys Chaetopelma Chromatopelma Cyclosternum Cyriocosmus Cyriopagopus Davus Acanthoscurria Euathlus Eupalaestrus Grammostola Haplocosmia Heteroscodra Heterothele Hysterocrates Kochiana Lampropelma Lasiodora Lasiodorides Megaphobema Monocentropus Neoholothele Nhandu Omothymus Ornithoctonus Orphnaecus Pamphobeteus Pelinobius Phormictopus Poecilotheria Psalmopoeus Pterinochilus Pterinopelma Sericopelma Stromatopelma Tapinauchenius Tliltocatl Vitalius