Monocentropus balfouri (Pocock, 1897) – sklípkan Balfourův
Podčeleď: Eumenophorinae
Výskyt: Jemen – ostrov Sokotra.
Krásně zbarvený sklípkan žijící na ostrově Sokotra, nejčastěji byl nalézán v otevřeném, nebo jen řídce zarostlém terénu. Vytváří si krátké nory anebo drobné úkryty pod kameny. Nadmořská výška míst, kde byl nalezen je poměrně rozsáhlá. Nejnižší místo bylo asi 90 a nejvyšší místo v centrálním pohoří Haghier výše než 1200 metrů nad mořem. Což značí, že teplotní rozdíly a výkyvy teplot musí být značné. Denní teploty se místy šplhají až na 60°C zatím co noční poklesy v hornatých částech klesly až na 10°C!
Terárium pro zemní sklípkany (25x20x20) zařídíme jednoduše: mělkou napáječku, úkrytem a výškou substrátu asi 10 cm. Teplotu 25-30°C s nočním poklesem o 10 stupňů. Vlhkost by neměla přesáhnout 60%. Obranné chloupky nevyčesává a síla jedu ještě není prozkoumaná, nic méně bude určitě namístě předpokládat, s ohledem na původ, že toxicita bude vyšší. V těle je tento sklípkan asi 5-6 cm a v nohách až 15cm. V současnosti se v chovech příliš nenachází a tak není možné s jistou určit dobu dospívání ani délku života.
Aphonopelma Augacephalus Avicularia Brachypelma Caribena Ceratogyrus Chilobrachys Chaetopelma Chromatopelma Cyclosternum Cyriocosmus Cyriopagopus Davus Acanthoscurria Euathlus Eupalaestrus Grammostola Haplocosmia Heteroscodra Heterothele Hysterocrates Kochiana Lampropelma Lasiodora Lasiodorides Megaphobema Monocentropus Neoholothele Nhandu Omothymus Ornithoctonus Orphnaecus Pamphobeteus Pelinobius Phormictopus Poecilotheria Psalmopoeus Pterinochilus Pterinopelma Sericopelma Stromatopelma Tapinauchenius Tliltocatl Vitalius