Psalmopoeus cambridgei (Pocock, 1895) – sklípkan Cambridgův
Podčeleď: Selenocosmiinae
Výskyt: Jižní Amerika – ostrov Trinidad a Tobago
V přírodě obývá nadzemní kořenové systémy, v nichž si vytváří pavučinová hnízda a chodby. V porovnání s ostatními druhy tohoto mírného rodu, je P. cambridgei spíše útočným druhem. Ještě než kousne, postaví se do obranného postoje a snaží se útočníka zahnat. V rozpětí nohou dosahuje až 20 cm, samice o něco méně, jsou však větší v těle, 6-8 cm. Zbarvení je olivové s nádechem do šeda, dospělé samice mají nádech spíše do zelena. Středem abdomenu se táhne černý pásek, končící u snovacích bradavek. Metatarsus je ozdoben načervenalým páskem a táhne se až na tarsus, kde je efektivně ukončen. Dospělý samec je od samice snadno rozeznatelný. Je celkově bledší, pásek z abdomenu téměř zmizí, jeho ochlupení je velice husté a má tibiální háky.
Terárium, 20x20x30 cm, vybavíme jako pro stromové sklípkany. Výška substrátu 5 cm, nějaký kousek kůry, větvě na šplhání a podobně. Někteří jedinci si vybudují hnízdo u země a postupně jej rozšiřují směrem vzhůru. U tohoto druhu je možné terárium doplnit nějakými rostlinami, jako je scindapsus a podobně. Tyto rostliny nám pomáhají vytvářet potřebné mikroklima a působí celkem příjemným dojmem. Celková vlhkost se doporučuje okolo 75% s teplotou 25 °C. Nočním poklesem je možný až na 18 °C. Doba dospívání je asi 2-3 roky. Samice se dožívají cca 15 let. Dospělí samci mají tibiální háky.
Psalmopoeus irminia (Saager, 1994) – sklípkan ohnivý
Podčeleď: Selenocosmiinae
Výskyt: Jižní Amerika – Venezuela
Psalmopoeus je stromový rod z Jižní Ameriky. Tento druh je doma ve Venezuele, v deštných pralesích. Počasí je zde velmi vlhké a horké, ne však tolik jako v nižších polohách. Časté povodně a záplavy nutí sklípkany vytvářet si hnízda někdy i jako klasický norový pavouk ve stráních a na hranách příkopů. Sklípkani rodu psalmopoeus nevyčesávají žahavé chloupky, ale brání se obranným postojem, kdy se snaží „vetřelce“ zastrašit a po té raději utečou. Často používají k útěkům i dlouhé skoky, až 20 cm. V krajním případě se brání kousnutím. Jejich jed není příliš nebezpečný, nic méně není moudré, je nutit ke kousnutí. Dospělé samice mají ve srovnání s tělem, relativně silné nohy, při čemž nárty a zánártí, mají podstatně silnější, než zbytek nohou. Toto je znak většiny stromových pavouků. Část je černá a šedá s jasně oranžovými znaky na horní straně kloubu a nártu. Abdomen mají pruhované jako tygři, oranžové a šedé/černé. Starší samice toto zbarvení mohou časem ztrácet. Dospělí samci jsou šedí/hnědí a oranžové znaky zdaleka nejsou tak zřetelné jako u samic. Tělo mají menší, ale nohy delší. Chlupy mají samci podstatně delší než samice a i tady snadno poznáte rozdíl mezi samcem a samicí. Mladí jsou většinou černě zbarvení a místo oranžových znaků, mají tyto spíše béžové. Velikost samic je v rozpětí nohou asi 16 cm a v těle asi 5-6 cm. Samci mají tělo trochu menší, ale zase delší nohy.
Terárium, 20x20x30 cm, vybavíme jako pro stromové sklípkany. Výška substrátu 5 cm, nějaký kousek kůry, větvě na šplhání a podobně. U tohoto druhu je možné terárium doplnit rostlinami, jako je scindapsus a podobně. Tyto rostliny nám pomáhají vytvářet potřebné mikroklima a působí celkem příjemným dojmem. Pamatujme i na možnost, kdy si někteří jedinci vybudují klasickou noru, (tak jako naše samice) a mimo ní se zdržují jen velmi zřídka. Pokud jí chceme pozorovat, musíme zvýšit vlhkost substrátu. Celková vlhkost by měla být okolo 75% a teplota 25 °C s možným nočním poklesem na 18-20 °C. Doba dospívání je asi 2-3 roky. Samice se dožívají cca 15 let. Dospělí samci mají tibiální háky.
Psalmopoeus pulcher (Petrunkevitch, 1925) – sklípkan hezký
Podčeleď: Selenocosmiinae
Výskyt: Jižní Amerika – Panama
Domovem tohoto zástupce je Panama, najít jej můžeme i v deštných pralesích. Svoje hnízda si budují jak ve větvích, tak i při kořenových systémech stromů. Zbarvení je poměrně jednoduché ale působivé. Karapax a femur jsou do zlata, abdomen je černý, u mladých jedinců hnědočerný se slabě viditelným ornamentem. Samec je spíše do hněda a chybí mu ornament. Od metatarsusu k tartusu se táhne červený pásek. Chloupky jsou do červena. V rozpětí nohou dosahuje až 18 cm, samice o něco méně, jsou však větší v těle 5-7 cm.
Terárium použijeme pro stromové sklípkany o minimální výšce 30 cm (20x20x30). Vyšší vrstva substrátu není nezbytně nutná, ale může být. Sklípkani rodu psalmopoeus nevyčesávají žahavé chloupky, ale brání se obranným postojem, kdy se snaží „vetřelce“ zastrašit a teprve potom kousnout, raději ale utečou. U tohoto druhu je možné terárium doplnit nějakými rostlinami, jako je scindapsus a podobně. Tyto rostliny nám pomáhají vytvářet potřebné mikroklima a působí celkem příjemným dojmem. Celková vlhkost se doporučuje okolo 75% s teplotou 25 °C. Nočním poklesem je možný až na 20 °C. Doba dospívání je asi 2-3 roky. Samice se dožívají cca 15 let. Dospělí samci mají tibiální háky.
Psalmopoeus reduncus (Karsch, 1880) – sklípkan háčkochlupý
Podčeleď: Selenocosmiinae
Výskyt: Jižní Amerika – Kostarika
Tento zástupce rodu psalmopoeus žije v Kostarice v oblasti deštných pralesů. Svoje hnízda si vytváří v korunách keřů a nižších keřů a to až do výše 4 metrů nad zemí. Nic méně často jsou nacházené hnízda vytvořené i v zemi, při kmenech a kořenech stromů. Základní zbarvení je hnědé až černé. Okraje jednotlivých nohou a makadel jsou ohraničeny světlými proužky. Při jasném světle se může zdát, jakoby jejich tělo mělo zlatavou barvu. U samců toto zlatavé zbarvení chybí anebo není tak jasné. Mladí jedinci jsou zbarveni tmavě šedě až černě, tarsus a metatarsus jsou světlé barvy. Tento druh je druhý nejmenší zástupcem svého rodu, kde samice má asi 12-13 cm v rozpětí a v těle 5,5 cm, samec je až o dva cm v těle i v rozpětí menší.
Terárium můžeme použít pro stromové (20x20x30), ale i pro zemní sklípkany, jen je vybavíme jako pro stromové druhy. Důležitá je však vyšší výška substrátu, až 10 cm. Často si totiž vytváří nory, které opřede pavučinou, sloužící k rychlému útěku. Sklípkani rodu psalmopoeus nevyčesávají žahavé chloupky, ale brání se obranným postojem, kdy se snaží „vetřelce“ zastrašit a po té raději utečou. U tohoto druhu je možné terárium doplnit nějakými rostlinami, jako je scindapsus a podobně. Tyto rostliny nám pomáhají vytvářet potřebné mikroklima a působí celkem příjemným dojmem. Celková vlhkost se doporučuje okolo 75% s teplotou 25 °C. Nočním poklesem je možný až na 20 °C. Doba dospívání je asi 2-3 roky. Samice se dožívají cca 15 let. Dospělí samci mají tibiální háky.
Aphonopelma Augacephalus Avicularia Brachypelma Caribena Ceratogyrus Chilobrachys Chaetopelma Chromatopelma Cyclosternum Cyriocosmus Cyriopagopus Davus Acanthoscurria Euathlus Eupalaestrus Grammostola Haplocosmia Heteroscodra Heterothele Hysterocrates Kochiana Lampropelma Lasiodora Lasiodorides Megaphobema Monocentropus Neoholothele Nhandu Omothymus Ornithoctonus Orphnaecus Pamphobeteus Pelinobius Phormictopus Poecilotheria Psalmopoeus Pterinochilus Pterinopelma Sericopelma Stromatopelma Tapinauchenius Tliltocatl Vitalius