Sklípkani

Fúdorovi - Plzeň

Pterinochilus murinus

Pterinochilus murinus (Pocock, 1897) – sklípkan myší

Podčeleď: Harpactiriinae

Výskyt: Afrika – Keňa, Tanzanie, Mozambik, Uganda a Zambie.

Výskyt je poměrně rozsáhlý a jeho životní nároky nejsou příliš vysoké. Postačí mu různé terénní nerovnosti, kde si vytváří nory. Vzhledem k širokému regionálnímu rozmístění tohoto sklípkana je i jeho zbarvení velice variabilní. V podstatě se můžeme setkat s různým pojmenováním nebo označením, podle jeho vzhledu. Podle dvou předních odborníků na „afričany“, můžeme zhruba popsat pět forem.

  1. murinus TCF: typical color form (klasická barevná forma) – Béžově zbarven s lehkým zelenkavým nádechem. Na černém karapaxu je výrazná hvězda. Abdomen je posetý tečkami, čárkami a různými fleky.
  2. murinus RCF: red color form (červená barevná forma) – Základní barva je červenooranžová. Na karapaxu má výraznou červenozlatou hvězdu na černém podkladu a abdomen je posetý tečkami, čárkami a různými fleky.
  3. murinus UMV: Usambra Mountains form (Usambara horská forma) – Tento druh vzešel pravděpodobně přirozeným křížením forem TCF a RCF ve své domovině. Světle žlutý jedinec, který se hodně podobá RCF.
  4. murinus DCF: (dark color form) – Základní zbarvení je tmavošedé, téměř černé. Na zlatožlutém karapaxu má tmavou hvězdu, která však není tak výrazná jako u TCF. S touto formou se v chovech téměř nesetkáme.
  5. murinus: Kalahari form – Už podle názvu je zřejmý původ, poušť Kalahari. Jeho zbarvení šedočerné, hvězda na karapaxu je nevýrazná a abdomen je posetý tečkami, čárkami a různými fleky.

Terárium mu připravíme podle možností, je to norový pavouk a proto není důležitá plocha, ale výška substrátu. S teplotou nad 25°C s vlhkostí asi 50%. Velice často a rád přetváří celé terárium, kromě napáječky a nějakého kousku kůry, je vše ostatní zbytečné, vše zničí. Napáječku doporučuji umístit až po jeho „zabydlení“, kdy má již vše zapředené. Tento agresivní pavouk je toxický velice významný a není vhodný pro začátečníky. V těle je 5-6 cm a rozpětí nohu má až 13 cm, samci bývají menší a po dosažení dospělosti mají tibiální háky. Délka života je asi 8 let a doba dospívání je někde mezi 2-3 roky.

3 Comments

  1. Pěkný příspěvek..díky
    Hodlám si ho.poridit RCF

    • Josef Fúdor

      11.2.2020 at 18:25

      Ano je to krásný kousek, jako i ostaní 🙂 , jen je třeba dbát zvýšené opatrnosti při manipaci s nimi. Jsou to rychlíci…

  2. De rozmnožit dfc a RFC mezi sebou?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2024 Sklípkani

Theme by Anders NorenUp ↑