Tapinauchenius violaceus ex. purpureus (Mello-Leitão, 1930) – sklípkan fialkový
Podčeleď: Aviculariinae
Výskyt: Francouzská Guyana a Brazílie.
Místem výskytu v přírodě jsou deštné pralesy s typickým vlhkým a teplým klimatem s malým nočním poklesem teplot. Ty se pohybují od 28-24°C. Je to klasický stromový sklípkan, který si staví svoje tubovitá hnízda ve větvích nebo příhodných dutinách stromů a jiné vegetace. Jeho chování je klidné, nesnaží se kousnout, raději uteče a velice dobře skáče. Jejich tělo je rovnoměrně zbarvené a na jasném světle má tmavě fialovou barvu s modrým leskem. Nohy má porostlé hustými a dlouhými načervenalými chlupy. Dospělí samci toto zbarvení postrádají, jsou spíše do zelena s béžovým nádechem a lehce růžovým leskem.
Terárium připravíme pro stromové sklípkany minimálně 20x20x30 cm (d,š,v), substrát o výšce asi 5 cm, nějaké větve na šplhání a kousek kůry. Můžeme přidat rostliny, ať už živé nebo umělé…Napáječka není nezbytná, důležité je časté rosení, protože pavouk sbírá kapky vody z rostlin a okolního prostředí. Teplotu udržujeme cca 26°C s nočním poklesem na 21°C s vlhkostí 80%. Velikost těla je 4-5 cm, rozpětí nohou až 13 cm. Dospělí samci jsou menší a na konci makadel mají bulby. Doba dospívání je 2-3 roky. Samice se dožívají asi 10 let.
Tapinauchenius cupreus ( Schmidt a Bauer, 1996) – sklípkan měděný
Podčeleď: Aviculariinae
Výskyt: Ekvádor
Ve volné přírodě se vyskytuje v Ekvádoru, v oblasti Quito, kde se teplota přes den pohybuje do 30 °C s nočním poklesem až 15 °C, při vzdušné vlhkosti téměř 90%. Tento menší druh byl určený celkem nedávno, teprve v roce 1996. Jedná se o stromového sklípkana s velikosti do 4 cm v těle. Jeho zbarvení je hnědé s tmavofialovým leskem na celém těle, na plochém břiše mají tmavější čáru. Samci bývají menší, mají silně chlupaté nohy a jejich barva je hnědá. Dospělí samci mají bulbusy a na přední straně nejdelších kráčivých noh mají tibiální háky.
Terárium zvolíme klasické pro stromové druhy o základně 20×20 výšce 30cm, jako substrát můžeme použít kokosový nebo rašelinový substrát. Je nezbytné vybavit terárium kousky kůry a rostlinami, které slouží jako základ pro vybudování úkrytu. Je to plachý, trochu nervózní tvor, který neutočí. K útěkům používá dlouhé skoky a po té využívá úkryty, vybudované právě za tímto účelem. Jeho jed není pro člověka nebezpečný. Žahavé chloupky nevyčesává. Jako potravu dáváme cvrčky přiměřené jeho velikosti.
Tapinauchenius sanctivincenti
Aphonopelma Augacephalus Avicularia Brachypelma Caribena Ceratogyrus Chilobrachys Chaetopelma Chromatopelma Cyclosternum Cyriocosmus Cyriopagopus Davus Acanthoscurria Euathlus Eupalaestrus Grammostola Haplocosmia Heteroscodra Heterothele Hysterocrates Kochiana Lampropelma Lasiodora Lasiodorides Megaphobema Monocentropus Neoholothele Nhandu Omothymus Ornithoctonus Orphnaecus Pamphobeteus Pelinobius Phormictopus Poecilotheria Psalmopoeus Pterinochilus Pterinopelma Sericopelma Stromatopelma Tapinauchenius Tliltocatl Vitalius